דף הבית >> החנות של טפר >> האל החונך
שם המוצר/פריט:האל החונך
מחיר מחירון:₪98.00
המחיר שלנו:₪73.50
מע"מ:כולל מע"מ
(קיימת אפשרות לאיסוף עצמי ללא תשלום נוסף)
סה"כ המחיר:₪73.50
תקופת אחריות:0

הוסף לסל 


מידע נוסף
דורון לוקס: האל החונך, החזון ההומניסטי של ספר בראשית

הופיע: מרץ 2022
דאנאקוד: 425-104


כיצד מלמד אותנו ספר בראשית על שאיפת האל המקראי לא להתערב בעולם שברא?
מהו התהליך שיוביל את האדם (אישה ואיש) שנברא בצלם אלוהים לייסד חברה אנושית מתוקנת שתשלוט על הארץ במקום אלוהים?

הספר האל החונך מציע קריאה פורצת דרך של ספר בראשית, הנאמנה לפשט הכתוב, ומבחינה בקיומו של קו רעיוני עקבי הנמשך גם ביתר ספרי התורה. קו רעיוני זה מעיד על קיומו של תהליך שבו חונך האל המקראי את האדם שנברא בצלם אלוהים למודעות הומניסטית מהפכנית. תהליך זה יוביל להקמת חברה שתדאג לקיומה ללא חיפוש אחר חסות האל ושתהיה מחויבת להעניק זכויות‑יסוד לכל נפש חיה. את מרות האל תחליף מרות של מערכת משפט אנושית העושה צדק, כאשר התשתית החוקתית למערכת זו ניתנת על הר סיני לעם שנחנך כדי שיקים חברה לדוגמה בארץ כנען.דורון לוקס, דורון לוקס, בן 58, מתגורר בתל אביב ובוגר תואר ראשון בפיזיקה. לאחר שירות צבאי כלוחם בסיירת מטכ"ל טייל בברזיל, שם החל להתאמן בקפוארה, ועם שובו לארץ פתח את הקבוצה הראשונה לאמנות לחימה זו בישראל. לאורך השנים הוא לימד מאות רבות של תלמידים, ריכז את קורס המדריכים במכון ווינגייט והיה מעורב ביוזמות חברתיות שונות בפריפריה. בשנת 2005 יצא לאור ספרו "קפוארה ‑ ז'ינגה על חוד התער".


ספר זה עוסק בניתוח המשמעות ההומניסטית שמתגלה בקריאת ספר בראשית. הספר מבחין בקיומה של תוכנית אלוהית, שמטרתה הקמת חברה הומניסטית הנתונה למרותה של מערכת משפט, המבוססת על עשיית צדק ‑ ללא מעורבות האל.
הגשמת התוכנית תלויה בתהליך חניכה אלוהי שיוביל להתפתחות כוח אנושי חדש בַּמשפחה הגרעינית של עם חדש. כוח זה בא לידי ביטוי הן בקיום של מודעות אצל האדם (איש ואישה) לריבונות על חייו והן בגילוי סולידריות חדשה בין בני משפחה, בין בני עם וכלפי כל אדם ונפש חיה. מהות שתילמד בתהליך החניכה ותהיה יסוד הדרך החדשה היא החתירה לעשיית צדק המבוסס על קיום זכויות‑יסוד לכל אדם על פני האדמה. הצלחת התוכנית תלויה בהתפתחותה של יכולת תיקון עצמי וחברתי.