דף הבית >> החנות של טפר >> דב בן-מאיר: רכיבים חברתיים בדמוקרטיה הישראלית
שם המוצר/פריט:דב בן-מאיר: רכיבים חברתיים בדמוקרטיה הישראלית
מחיר מחירון:₪120.00
המחיר שלנו:₪99.00
מע"מ:כולל מע"מ
(קיימת אפשרות לאיסוף עצמי ללא תשלום נוסף)
סה"כ המחיר:₪99.00
תקופת אחריות:0

הוסף לסל 


מידע נוסף


דב בן-מאיר: רכיבים חברתיים בדמוקרטיה הישראלית

הופיע: דצמבר 2018
דאנאקוד: 425-74


רכיבים חברתיים בדמוקרטיה הישראלית מנסה להתמודד עם סטיות, גדולות כקטנות, מההגדרה הקלאסית של המשטר הדמוקרטי. עיון מעמיק בסוגיה זו מעלה על פני השטח סטיות רבות כאלה, הקבועות בחוק או בחוקה הדמוקרטית, מקבלות את מרותו הריבונית של המשטר הדמוקרטי ובה בעת גם קובעות או משיגות לעצמן תנאי ממשל מיוחדים.
 "בספר הקודם בסדרה (מוסדות השלטון בישראל) עסקנו בהרחבה במוסדות השונים המקיימים ומפעילים את הרכיב החשוב והעיקרי בממשל המודרני והוא חופש הבחירה של מוסדות הממשל (כנסת, ממשלה, מערכת המשפט וכו'), החופש להחליפם על ידי בחירות במועדים קבועים, וחופש המעקב והביקורת הגלויה והציבורית אחר תפקודם.
ספרים העוסקים במבנה השלטון ובדרכי תפקודו, מתרכזים בעיקר במוסדות הארציים הנבחרים של המדינה, וקובעים על פי הממצאים את אופיו של המשטר. אולם מי שמעונין לחדור לעומק מהותו של המשטר הדמוקרטי חייב לבחון גם מאפיינים נוספים, כמו מקומה של הדת במדינה, מקומם והשפעתם של ארגונים חברתיים, מקומו והשפעתו של הצבא, מקומה והיקפה של הפשיעה הפרטית והציבורית במדינה, ומקומם והשפעתם של המוסדות הכלכליים הגדולים על תהליך קבלת ההחלטות של המשטר. אמנם כל הארגונים הללו נתונים לכאורה למרותה של המערכת המדינית הנבחרת, אך בדיקה לעומק של המבנים השלטוניים הללו, תגלה לא אחת את המשטר בערוותו ועמו את המוסדות השונים שכביכול נבחרו ואושרו בתהליך דמוקרטי."