דף הבית >> החנות של טפר >> אליעזר (לונקה) גוטליב: יונק דבש וכיסופים
שם המוצר/פריט:אליעזר (לונקה) גוטליב: יונק דבש וכיסופים
מחיר מחירון:₪68.00
המחיר שלנו:₪68.00
מע"מ:כולל מע"מ
(קיימת אפשרות לאיסוף עצמי ללא תשלום נוסף)
סה"כ המחיר:₪68.00
תקופת אחריות:0

הוסף לסל 


מידע נוסף


אליעזר (לונקה) גוטליב: יונק דבש וכיסופים

הופיע: דצמבר 2015
דאנאקוד: 425-54

בשנת 2033 הדמיונית נפגשים ילדיו המבוגרים של אליעזר (לונקה) גוטליב, מחבר וגיבור ספר זה, לרגל אזכרה שנתית שנערכת ליד קבר הוריהם. הכיתוב שנחקק על מצבת אביהם, לבקשתו, "איש שמיצה את חייו עד תום", מצית בהם דחף לפרשו. את הפירוש הם מחפשים באמצעות נבירה במסמכים ישנים שנשמרו בבית המשפחה - אולי מהם יבוא הפענוח.
תחילת צלילתם אל מצבור הדוקומנטים מגלה את הפרס על מפעל חיים שקיבל אביהם, ואת התהיות שהציפו אותו על אודות החומרים המרכיבים אדם שהוענק לו הפרס. המשך מסע החיפוש - של הבת והבן בעתיד ושל אביהם בעבר ובהווה - הוא-הוא הספר המסופר מכאן ואילך; הוא שמשרטט בין הדפים, בדילוגים חינניים בין תקופות ומקומות, את דמותו של לונקה, את שורשיו וילדותו ברוסיה ופולין, את לידתו מחדש בקיבוץ בישראל, את התפתחותו מילד גלותי לצבר לתפארת, את שנות שירותו בצבא הסדיר, את תפקידיו כקצין מודיעין בצבא קבע, את חייו האזרחיים שבמרוצתם היה ללוחם בשחיתויות ולמען מינהל תקין, את חייו האישיים הטבולים בטרגדיות משפחתיות, את השקפת עולמו ההומנית, את כאבו על הדרדור המוסרי במדינה, את געגועיו לישראל האהובה, את פילוסופיית חייו הערכית.
כל תחנות הדרך מספקות קטעי עלילות-אמת שובות לב, הנטועות באירועים היסטוריים ונשזרות בהגיגי תפיסת עולם אתאיסטית היורדת לחקר מהות האדם ופשר האנושות. אלה נארגים יחדיו ומרכיבים, נדבך על נדבך, סיפור חיים מרתק ומרגש של דמות המספר, שהיא דמות המחבר לונקה. האם חידת החומרים שממנו הוא עשוי תפצח?
 "עוד בילדותי הצעירה, כשהתחלתי להביט על סביבת חיי ולנסות לבחון ולפרש את המתרחש, משך את לבי וראשי יותר מכול חקר האדם וההוויה האנושית. הייתי יושב על מדרגות הבית שגבלו במדרכה, מביט בעיניים שחורות ופקוחות לרווחה על האנשים החולפים מולי, ובמשך דקות ארוכות מנסה לבחון את לבושם, את אופן הליכתם, את מידת ערנותם לסביבה. לפחות שעה ברציפות הייתי יושב בכל יום על המדרגות, חוקר את הדפוסים הנראים של העוברים והשבים ונותן להם פירושים, עד שפיניתי את עצמי למשחקי היום ברחובות השכונה האהובים עליי."